Sunday 15 April 2012

Gwałtowne zmniejszenie się populacji pszczół





Nowe badania potwierdzają, że spadek populacji pszczół jest również związany z insektycydami kukurydzy, które należą do najczęściej stosowanych na świecie. Badanie rzuca więcej światła na szalony spadek liczebności populacji pszczół poprzez masowe wymieranie, znane również jako choroba upadku kolonii.

Służące do powlekania nasion kukurydzy chemikalia - znane jako insektycydy neonikotynowe służą do zabijania owadów poprzez paraliżowanie ich nerwów. Ich twórcy twierdzą, że mają "niższą toksyczność" na inne zwierzęta. 

Badanie, zatytułowane "Ocena oddziaływania środowiskowego pyłu zawierającego owadobójcze neonikotynoidy pochodzące z powlekanych nasion kukurydzy na pszczoły", zostało opublikowane przez amerykańskie stowarzyszenie chemiczne w “Environmental Science & Technology”. Naukowcy zauważają, że wzrost liczby zgonów pszczół zaczął być zauważalny gdy środek owadobójczy został wprowadzony do użytku.

Sposób, w jaki pszczoły są dotknięte przez działanie insektycydu jest związany z tym, jak jego cząstki uwalniane są do powietrza. Proces obejmuje pneumatyczne wiertarki, które zasysają nasiona, które następnie spryskują i powlekają je środkiem owadobójczym zanim zostaną posadzone w ziemi. W rezultacie owadobójcze cząstki są uwalniane do powietrza, które następnie wpływają na pszczoły. Nawet po zbadaniu jak potencjalnie uczynić maszyny bezpieczniejszymi by w jakimkolwiek charakterze nie dopuścić do wymierania pszczół, naukowcy stwierdzili, że wszelkie wariacje insektycydów zawierających neonikotynoidy nadal będą prowadziły do masowej śmierci pszczół.

Integralności całego ekosystemu jest zagrożona, jeśli populacja pszczół nie będzie ustabilizowana. Biorąc pod uwagę znaczenie pszczół w procesie zapylania, te insektycydy zagrażają przyszłości globalnej stabilności rolnictwa i żywności. Naukowcy również wspominają, że kukurydza jest coraz częściej wykorzystywana jako forma energii odnawialnej i że realne zmiany będą musiały być wprowadzone w odniesieniu do wykorzystania owadobójczych neonikotynoidów zanim będzie za późno.

Naukowcy stwierdzili:
"W związku z aktualnie zwiększającą się produkcją upraw, a także kukurydzy jako odnawialnego źródła energii, prawidłowe stosowanie tych środków owadobójczych w ramach zrównoważonego rolnictwa jest powodem do niepokoju".

Link do oryginalnego artykułu: LINK

1 comment:

  1. Znowu lipy kwitną w przerażającej, martwej ciszy! Do tej pory kwitnącą lipę było słychać z daleka, takie roje pszczół uwijały się wokół niej, a od 2 lat wokół lip nic nie lata. Na kwitnących żywopłotach również nie widać owadów, nie tylko pszczół.

    ReplyDelete